Ekonomi

Yeni salatalık çeşidi ‘Gözen’ üretildi

ANTALYA’da üretilen, yurt dışında test edilip tescillenen ‘Gözen’ salatalık çeşidi, desteklenen yapısı ve farklı aromasıyla dikkat çekiyor. Dr. 7 yıl çalıştı ve bu tipi elde etti. Volkan Gözen, “Eskiden büyüklerimizin hep bahsettiği, salatalığın kokusu ve tadı olan bir ürün haline geldi.”

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM), kentte meyve ve sebzeye yönelik Ar-Ge çalışmaları yürütüyor. Üretimin artırılması ve eserlerin hastalıklara karşı daha dayanıklı hale getirilmesi için çalışmaların devam ettiği merkezde yeni çalışmalar da ortaya çıkıyor. Merkezde ‘Gözen’ adı verilen yeni bir salatalık çeşidi geliştirilip tescillendi. Tüketicilerin ve üreticilerin eski tat ve kokuyu bulamadıkları yönündeki şikâyetlerden yola çıkan BATEM Salatalık Tabip Sorumlusu Dr. Volkan Gözen, 2019 yılından itibaren salatalık yetiştiriciliği konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

‘HER BİR Salatalık 130-140 GRAM AĞIRLIĞINDADIR’

Dr., Gözen tipinin uzun yıllar süren çalışmalar sonucunda keşfedildiğini ve ürüne soyadını verdiğini belirtti. Gözen, “Gözen hıyar çeşidinin geliştirilmesi için 7 yıl boyunca çalıştık. İlkbahar ve sonbaharda yetişmeye uygun.” Gözen’in birçok hastalığa karşı güçlü olduğunu belirten Dr. Gözen, salatalığın testleri başarıyla geçtiğini söyledi. Dr. Gözen, “Kabak hastalığına karşı özellikle dayanıklıdır. Salatalığın her biri yaklaşık 130-140 gram ağırlığındadır. 1 dekardan 13-15 ton verim sağlar. Hastalıklara karşı dayanıklılığı nedeniyle daha az ilaç kullanılır ve daha verimli olur” dedi. Çiftçiler bu tür hastalıklara dayanıklı ürünleri tercih ediyor.” “Tohumları tercih ediyorlar” dedi.

‘TADI VE AROMASI ÇOK GÜZEL’

Dr., ürünün geliştirme aşamasında aromayı bizzat test ettiğini ve çalışmaları ilerlettiğini kaydetti. Gözen, “Salatalıkta hem üreticinin hem de tüketicinin en çok şikayetçi olduğu şey aroması oldu. Bu ürünün tadı ve aroması çok güzel. Salatalığın kokusunu ve tadını aldığımız bir ürün. Eskiden büyükler hep bahsederdi, Azerbaycan’da, Meksika’da denendi, verimli üretilebiliyordu.” Öte yandan Gözen türü hıyarın tohumlarını çiftçilere ulaştırmak, yaygınlaştırmak ve pazara sunmak da amaçlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu