Ekonomi

Fındık ve çekirdekli meyve üreticilerine destek ödemeleri yapılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, zararlı organizmalarla mücadele kapsamında fındık üreticilerine kâr başına 16 bin TL, sert çekirdekli meyve üreticilerine ise ağaç başına 450 TL destek ödemesi yapılacağını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bitkisel üretimin sürdürülebilirliği için zararlı organizmaların girişi ve yayılmasının engellenmesine yönelik tedbirlerin alındığı belirtildi. Fındık üretim alanlarında karantinaya tabi zararlı bir organizma olan narenciye uzun antenli böceğinin ve sert çekirdekli meyve bahçelerinde sarcasm virüsünün tespit edilmesi durumunda, enfekte olan bitkilerin üreticiler tarafından imha edildiği bildirildi.

Üreticilerin mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla destek ödemelerinin yapılması amacıyla Resmi Gazete’de bir tebliğ yayınlandığı ifade edilerek, “7613 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamında hazırlanan Bitki Karantinası Tazminat Desteğine İlişkin Tebliğ” denildi. 2023 yılı tarımsal desteklere ilişkin 14 Eylül 2023 tarihli yönetmelik, 10 Kasım 2023 tarih ve 32365 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Destek ödemesi kapsamında fındıkta (turunçgil uzun anten böceği) 16 bin TL/dekar, sert çekirdekli meyvelerde (sharka virüsü) 450 TL/dekar ödeme yapılacak.

aksehirhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu